Gripi ennetamine

Gripi ennetamine

Levinuim võimalus gripi vältimiseks on vaktsineerimine, kuid korrektne tervisekäitumine ja viirusevastased ravimid on teiseks võimaluseks gripi ennetamisel. Terviseameti sellealased soovitused:

  1. Väldi lähedast kontakti.
    Väldi lähedast kontakti haige inimesega. Kui sa ise haige oled, hoia teistest inimestest kaugemale, et ka nemad ei haigestuks.
  2. Haigena ole kodus.
    Kui võimalik, jää haiguse ajal töölt või koolist koju. Sellega hoidud nakatamast teisi.
  3. Kata oma suu ja nina.
    Aevastades või köhides kata oma suu ja nina pabertaskurätiga ja pane see kohe pärast kasutamist prügikasti. Häda korral sobib suu ja nina katmiseks varrukas. Sellega hoidud nakatamast teisi enda ümber.
  4. Pese käsi.
    Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest.
  5. Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist.
    Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel puudutatakse oma silmi, nina või suud.
  6. Ela tervislikult.
    Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, hoia stress kontrolli all, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.
  7. Kasuta arsti soovitusel viirusevastaseid preparaate.  Viirusevastase ravimid võivad vähendada haiguse raskust ja kestvust. Ravitakse eeskätt riskirühma inimesi, kellel võivad suure tõenäosusega tekkida gripijärgsed tüsistused. Tuntumad gripiviirusevastased ravimid oseltamiviir ja zanamiviir.